Ekonomi

1,7 milyar dolarlık rekor bir kripto para birimi vuruşu!

Emre ERGÜL

2022 yılında dünya, Ukrayna Savaşı nedeniyle biraz kararan bir olaylar zinciri yaşadı. Halkını doyurmakta güçlük çeken Kuzey Kore, 2022’de rekor sayıda 96 balistik füze testi gerçekleştirdi! Gizli hayatların yaşandığı ülkenin ekonomisi de bir “gizli küp”. En son ekonomik bilgilerinin 2016 yılına ait olduğu ülkenin gayri safi milli hasılasının 1.300 dolar olduğu söyleniyor.

Peki diktatör Kim Jong-Un’un ülkesi nasıl oluyor da füze programına milyonlarca dolar akıtabiliyor? The Economist dergisine göre, Kuzey Koreli bilgisayar korsanları aynı yıl, 2022’de tarihin en büyük kripto para sıçramasını gerçekleştirdi: “Kuzeyli bilgisayar korsanları 1,7 milyar dolara ulaştı.” Raporlarla tespit edildiği belirtilen en büyük darbe Mart 2022’de yaşandı. Kuzey Koreliler tek hamlede 600 milyon dolar çaldı.

Dergiye göre bilgisayar korsanları 4 formül kullanıyor: 1) Toplu kripto para birimini küçük meblağlara bölün. 2) Kripto para birimleri, kripto cüzdanları arasında bölünmüştür. 3) Diğer kripto paralar satın alınıyor. 4) Takip edilmemesi için “mikser” adı verilen büyük dijital havuzlarda saklanır. Öte yandan Kuzey Koreliler bunu üstü kapalı değil, alenen yapıyor. Blockchain analitik şirketi Elliptic’ten David Carlisle, “Blockchain dünyasında her şey halka açık bir şekilde oluyor!” dedi. Önemli not: Amerika, yakın zamanda Kuzey Koreli bilgisayar korsanlarıyla ilişkili olduğu tespit edilen kripto cüzdanları yasakladı.

En iyi bilinen Kuzey Koreli bilgisayar korsanı kümesi “Lazarus Grubu” dur. Kendilerine “Barış Muhafızları” adını veren grup iki gruptan oluşuyor: BlueNoroff ve Andariel. 2010’dan beri faaliyet gösteren küme, en son 2022’de koronavirüs aşısı ve ilacı üreten şirketlere saldırmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu