Haber

Endonezya, Myanmar’a kaçırılan 20 vatandaşı kurtardı

Endonezya Dışişleri Bakanlığı, Myanmar’a yasa dışı yollardan sokulan 20 vatandaşın kurtarıldığını duyurdu.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, Yangon’daki büyükelçiliğin çabalarıyla insan kaçakçıları tarafından Myanmar’a götürülen 20 vatandaşın kurtarılarak Tayland sınırına getirildiği belirtildi.

Açıklamada, Bangkok’taki büyükelçiliğin bu vatandaşları Endonezya’ya geri getirmek için Taylandlı yetkililerle iş birliği yapacağı belirtildi.

Endonezyalı yetkililer, yasa dışı yollardan Myanmar’a kaçırılan 20 vatandaşı kurtarmak için 5 Mayıs’ta çalışma başlattı.

Dışişleri Bakanlığı yetkilisi Judha Nugraha, Myanmar ordusu ile ayrılıkçı Karen etnik topluluğuna bağlı silahlı kuvvetler arasında çatışmaların yaşandığı Myanmar’ın Tayland sınırındaki Myawaddy’de en az 20 vatandaşın mahsur kaldığını söyledi.

Nugraha, Tayland’da insan kaçakçıları tarafından kripto web siteleri veya uygulamaları için yüksek fiyatlı dolandırıcılık teklifleriyle kandırılan 20’den fazla Endonezya vatandaşının yasa dışı bir şekilde Myawaddy’ye götürüldüğünü belirtti.

Birleşmiş Milletler (BM) verileri, Güney Asya’da her yıl çoğu kadın ve çocuk olmak üzere 150.000’den fazla kişinin insan ticareti mağduru olduğunu gösteriyor. Zorla çalıştırma, cinsel istismar, zorla evlendirme, bölgede insan ticaretinin en yaygın biçimleridir.

mustafakemalpasaajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu