Teknoloji

Hackerlar Son Zamanlarda ABD Tarafından Fırlatılan Uyduya Sızmak İçin Yarışacak

Uzayda siber güvenlik giderek daha fazla önem kazanıyor. Ticari eserlerin potansiyel güvenlik açıkları, uzay sistemlerini tehdit ediyor. Bu nedenle siber güvenlik araştırmacıları uzayda sistemler nasıl korunurÖğrenmek için yeni sistemler arıyorlar.

Bu tekniklerden biri de uzayda hacklenebilir bir uydu kullanmaktır. Moonlighter küp uydusu, SpaceX’in bir roketine bağlı olarak 5 Haziran 2023’te yörüngeye gönderildi. Bu uydu Ağustos ayında Las Vegas’ta yapılacak. DEF CON adlı hacker konferansında Bir yarışmanın parçası olacak. Yarışmada beş takım uydunun yazılımını ele geçirmeye çalışacak.

Ay Işığı nasıl çalışır?

ay ışığı

The Aerospace Corporation, Hava Kuvvetleri Araştırma Laboratuvarı ve ABD Uzay Sistemleri Komutanlığı tarafından ortaklaşa geliştirilen bir proje olan Moonlighter’ın amacı, uzaydaki siber operasyonları anlamak ve iyileştirmektir. Uydu, gerçek bir uçuş bilgisayarı gibi davranan bir yazılım yükünü çalıştırır. Bu yazılım yükü Birden fazla baskına maruz kalacak ve ele geçirilecek şekilde tasarlandı.

Ancak, uydu Tamamen yok etmek veya yok etmek mümkün değil . Uydu, kritik alt sistemleri koruyan bir sanal alan yaklaşımı kullanır. Bu sayede siber saldırı deneyleri tekrarlanabilir, gerçekçi ve güvenilir olmakta, aynı zamanda uydunun sağlığı ve güvenliği sağlanmaktadır.

Uzay sistemlerinin güvenlik açıklarını tespit etmek ve daha güvenilir hale getirmek. bilgisayar korsanlarıyla işbirliği yapmak Bu mantıklı bir fikir. Ne düşünüyorsun? Lütfen fikirlerinizi yorumlarda bizimle paylaşmayı unutmayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu