Ekonomi

Moskova’da Suriye için dörtlü zirve

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğluİranlı mevkidaşı Hüseyin Amir-AbdullahyanTürkiye, Rusya ve Suriye ile düzenlenen ortak basın toplantısında yaptığı açıklamada, İran’ın üçlü görüşmelere katılma talebini memnuniyetle karşıladıklarını belirterek, şunları kaydetti:

“Hangi ülke katılmak ve katkıda bulunmak isterse ona evet diyoruz. Şu anda Suriye için ayakta kalan tek mekanizma Astana formatı. Ruslara ‘İran’ın katılmasında bir sakınca yok’ dedik.

– Dışişleri bakanları toplantısı için çalışmalar sürüyor. Bunu da dörtlü formda yapmayı planlıyoruz. Önümüzdeki hafta yapılacak olası dışişleri bakanları toplantısına hazırlık olarak Ruslardan teknik düzeyde görüşme teklifi geldi.”

Bakan Yardımcısını Moskova’ya göndereceklerini ve bu görüşmeye İran tarafının katılacağını belirten Çavuşoğlu, şöyle konuştu: “Dışişleri bakanları toplantısının hazırlıkları bu toplantıda yapılacak”söz konusu.

İran Dışişleri Bakanı Hossein Amir-Abdollahian, İran’ın Türkiye ile Suriye arasındaki bağların gelişmesini desteklediğini söyledi.

haberferizli.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu