Haber

Pakistan’ın terörle mücadelede İslamabad ve Kabil arasındaki işbirliğini artırma vurgusu

Pakistan ordusunun başındaki Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Asım Münir, terör ve aşırılık gibi ortak sorunlarla etkin bir mücadele için İslamabad ve Kabil ortasındaki iş birliğinin artırılması gerektiğini söyledi.

Ulusal basında yer alan haberlere göre General Münir, 4 günlük resmi ziyareti kapsamında Pakistan’da bulunan Afganistan’da süreksiz olan Taliban hükümetinin Dışişleri Bakan Yardımcısı Emirhan Muttaki ile Rawalpindi’de bir araya geldi.

Görüşmede, bölgesel güvenlik, sınır yönetimi ve mevcut güvenlik ortamının iyileştirilmesi için ikili güvenlik mekanizmalarının oluşturulması gibi karşılıklı çıkarları ilgilendiren konular ele alındı.

General Munir, Pakistan’ın istikrarlı, barışçıl ve müreffeh bir Afganistan taahhüdünü yineledi ve İslamabad ile Kabil arasındaki işbirliğinin, terörizm ve aşırıcılık gibi ortak sorunlarla etkili bir şekilde mücadele etmek için artırılması gerektiğine dikkat çekti.

“Pakistan ile yakın çalışma arzusu” vurgusu

Afganistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Muttaki de Pakistan’ın Afganistan halkına verdiği klasik destekten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, İslamabad’ın Afganistan’da barış ve kalkınma için oynadığı role dikkat çekti.

Muttaki, bölgesel güvenlik ve refahı artırmak için Pakistan ile yakın çalışma arzusunu da dile getirdi.

Görüşmede her iki taraf da ikili çıkarları güçlendirmek ve ortak endişeleri ele almak için düzenli temasın önemini vurguladı.

Pakistan’da Genelkurmay Başkanı prensipte silahlı kuvvetlerin en yüksek rütbeli subayıdır. Genelkurmay, ana askeri uygulama organı olarak görev yapmakta ve kuvvet komutanlıkları arasındaki bağlantıyı koordine etmekte, muharip kuvvetler üzerinde harekat yetkisine sahip değildir.

Kara Kuvvetleri Komutanı, Pakistan Silahlı Kuvvetlerinde ordunun kuvvet komutanlıklarına komuta eden, harekât yetki ve kontrolüne sahip olan kişidir. Bu yönüyle Kara Kuvvetleri Komutanı, Pakistan ordusunun başı olarak bilinmektedir.

habersusuz.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu