Ekonomi

Ticaret Bakanlığı, yerli üreticiyi ithalattan kaynaklanan haksız uygulamalara karşı koruyor

Yürürlükte olan 126 adet anti-damping ve anti-sübvansiyon önlemi ile Ticaret Bakanlığı, ticaret politikası savunma araçları ile yerli üreticileri haksız uygulamalara ve ithalat kaynaklı tehditlere karşı koruyor.

Ticaret Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Bakanlık yerli üretimi ve istihdamı artırmaya yönelik politikalar uygulamaya devam ederken, yerli üreticilerin ithalat dampingi veya menşe saptırma ile haksız rekabete karşı korunması Türkiye için politikaların değerli ayaklarından biri. üretim amaçları.

Ne yazık ki, uluslararası dış ticaret kurallarında alışılmadık bir şekilde, menşe ve tarifelerden sapmalar aktif olarak kullanılmaktadır. Türkiye ise haksız uygulamalara ve ithalattan kaynaklanan tehditlere karşı yerli üreticiyi ticaret politikası ve savunma araçlarıyla koruyan ülkeler arasında yer alıyor. İthalatın yüzde 88’ini hammadde ve yatırım malları oluşturuyor. Bu kapsamda anti-damping tedbirleri çerçevesinde Dünya Ticaret Örgütü kurallarına uygun olarak 1995 yılından bu yana toplam 204 adet tedbir alınmıştır. Halihazırda Türkiye’de 126 adet anti-damping ve anti-sübvansiyon önlemi yürürlüktedir.

2022 yılında Türkiye’nin 4 milyar dolarlık ithalatı tedbire tabi tutulurken, 11 ülke menşeli 12 eserle ilgili soruşturma sürüyor. Halihazırda 9 koruma tedbiri yürürlükteyken, söz konusu tedbirler 2022’de yaklaşık 800 milyon dolarlık ithalata etki edecek ve yerli üreticiyi koruyacak.

Ticaret Bakanlığı, Türk menşeli eserlere karşı diğer ülkeler tarafından yürütülen soruşturmalarda, Türkiye’nin ve ihracatçıların haklarının ilgili ülke makamları nezdinde ve uluslararası platformlarda etkin bir şekilde savunulmasını ve ihracat pazarlarına engelsiz erişimlerini sağlar.

İhracat, ithalat, üretim ve istihdam düzeyinde, büyümenin öncü göstergelerinden olan ihracat adetlerinin yanı sıra üretime dayalı ithalat uygulamaları ile ülke ekonomisinin büyümesine, gelişmesine ve toplumsal refaha öncelik verilmektedir. – ANKARA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu