Haber

BM Genel Sekreteri, Sincar Anlaşmasının tam olarak uygulanmasını desteklediklerini söyledi

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, terör örgütü PKK’nın Sincar’dan çıkarılmasını da öngören “Sincar Anlaşması”nın uygulanmasından yana olduklarını belirtti.

Guterres, Bağdat temaslarının ardından basın toplantısı düzenleyerek gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Iraklı yetkililerle verimli görüşmeler yaptığını ifade eden Guterres, Irak’ın Türkiye ve Suriye’deki depremlerde gösterdiği dayanışmadan memnun olduklarını söyledi.

Guterres, Irak’ın bölgesel istikrar ve güvenlik için gösterdiği çabaları takdirle karşıladıklarını ifade ederek, Bağdat yönetiminin yolsuzluk, kamu hizmeti, insan hakları ve işsizlik konularında attığı adımları desteklediklerini kaydetti.

Guterres, Bağdat ve Erbil yönetimlerinin ortasında PKK’nın 9 Ekim 2020’de Sincar’dan çıkarılmasını içeren Sincar Anlaşmasına da değinerek, “Sincar Anlaşmasının tamamının uygulanmasından yanayız ve destekliyoruz. Orada yaşayan Yezidiler de çok çekti. Dayanışma içindeyiz.” söz konusu.

Irak’ta yerel seçimleri ve Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nde (KBY) seçimleri desteklediklerini vurgulayan BM Temsilcisi, şunları söyledi:

“Söz konusu seçimlerde gerekli teknik desteği vermeye hazırız. Irak’ta DEAŞ terör örgütü bitse de terörle mücadele konusu hükümetin öncelikleri arasında yer alıyor. Bağdat ile arasındaki sorunların çözümü için görüşmeler yapılmalı. KBY. BM’ye veya herhangi bir tarafa görüş dayatma hakkı yoktur. Iraklıların görüşlerini dayatma hakkı yoktur. Kendi sorunlarını çözme ve ülkelerinin geleceğini belirleme zamanı gelmiştir.”

BM Temsilcisi Gutteres, Bağdat sonrası temaslarına Erbil’de devam edecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu