Haber

Meclis Başkanı Şentop’tan deprem açıklaması: Çıkarılması gereken bilimsel sonuçlar var!

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Mustafa Şentop, Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA) tarafından düzenlenen Doğu Anadolu Fay Sınır Şokları Değerlendirme Toplantısı’na katıldı. Şentop, “Akademik çalışmalar dikkate alınarak bu yönde ihtiyaç olması halinde bazı yasal düzenlemelerin yapılması gerekecektir” dedi.

TÜBA, Türkiye’nin bilim stratejisine ilişkin raporlama ve bilimsel yayın faaliyetlerinde bulunma sorumluluğunu yerine getirmek ve bunları ilgili kurum ve kişilerle paylaşmak amacıyla beyin sarsıntısı afetlerini ele aldı. Ankara’da Hacettepe Üniversitesi Kültür Merkezi’nde düzenlenen toplantıya Meclis Başkanı Şentop ve farklı alanlardan bilim insanları katıldı. Doğu Anadolu Fay Sınırı Depremleri Değerlendirme Toplantısı’nda konu farklı açılardan ele alındı.

Doğu Anadolu Fay Hattı üzerinde 6 Şubat’ta meydana gelen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki iki deprem Türkiye’de 11 ili ve yaklaşık 13,5 milyon nüfuslu bir bölgeyi etkiledi. Değerlendirme toplantısında, Türkiye ve Suriye’yi kapsayan depremlerin teknik boyutu ile sosyal ve ekonomik boyutları ele alındı. Toplantıda başta İstanbul Teknik Üniversitesi tarafından hazırlanan rapor olmak üzere diğer tüm araştırma ve saha çalışmaları ele alındı.

“BÜYÜK FELAKETİN BİLİMSEL SONUÇLARI VAR”

TÜBA’nın düzenlediği toplantıda farklı alanlardan çok sayıda akademisyenin çalışmalarını konuştuğunu belirten Meclis Başkanı Mustafa Şentop, “6 Şubat’tan bu yana alanda birçok çalışma yapıldı. Öncelikle arama kurtarma çalışmaları oldu, devam ediyorlar. Vatandaşlarımızın barınma ihtiyaçları ile ilgili çalışmalar yapılıyor. Bir yanda akademisyenlerimiz var ama yurt dışından da katılanlar oluyor, yoğun çalışmalar yapılıyor. Bu büyük felaketten çıkarılacak bilimsel sonuçlar var. Daha sonra bu çalışmalarla ilgili hukuki çalışmalar yapılacaktır. Ders almak için en temel şey bilimsel verileri net bir şekilde ortaya koymaktır. Buradaki birçok akademisyen arkadaşımız da sahada çalıştı. Bunun için TÜBA’ya çok teşekkür etmek istiyorum. Bu tür çalışmaların daha derinlemesine sürdürülmesi yararlı olacaktır. İçeride farklı disiplinlerden akademisyenler kendi eserlerini yorumladılar.”

“BİR EKİP AKADEMİK ÇALIŞMALARI DİKKATE ALARAK ÖZGÜN DÜZENLEMELER YAPMASI GEREKMEKTEDİR”

Şentop, daha önce çıkan mevzuatlar incelenerek ilave tedbirler alınabileceğini belirterek, “Dünyada, Türkiye’de böyle oldu ve bu tür büyük afetlerden sonra elimizdeki mevzuat yeniden gözden geçirildi. Daha önce yapıldı, imar yönetmeliği değişti, ek tedbirler alındı. Burada yapılan akademik çalışmalar dikkate alındığında bu yönde bir ihtiyaç olması halinde bazı yasal düzenlemelerin yapılması gerekecektir. Mecliste bir araştırma komisyonu kurulması için elbette farklı partilerden talepler var, bu konu görüşülecek” dedi.

“Türkiye’de Geçmiş Depremlerin Analizi ve Mevcut Depremlerin Durum Tespiti”, “2023 Doğu Anadolu Fay Hattı Depremlerinin Neden Olduğu Sorunlar ve Etkileşimleri” ve “Olası Depremler” başlıkları altında üç ana oturumdan oluşan değerlendirme toplantısına 23 üniversiteden bilim insanı katıldı. Türkiye’yi Bekleyen Depremler ve Farklı Bilim Disiplinlerinden Öneriler”. kişi katıldı. 20’den fazla bilim dalından 50’ye yakın akademisyen konuyu çok olumlu değerlendirdi.

Multidisipliner bir yaklaşımla planlanan değerlendirme toplantısında yer bilimleri ve depremlere ilişkin teknik analizler derinlemesine ele alındı. Afet yönetimi, eğitim, ekoloji ve çevre, tarım ve hayvancılık, kriz yönetimi ve iletişim, şehircilik, psikoloji, hukuk, halk sağlığı konuları deprem öncesi ve sonrası çok boyutlu olarak ele alındı.

ortahisarhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu