Haber

Mehmet Aydın’ın sağ kolu ‘Tosuncuk’ lakaplı Osman Naim Kaya’nın Türkiye’ye iadesi kabul edildi.

Çiftlikbank sistemiyle binlerce kişiyi dolandıran ve kırmızı bülten çıkarılan “Tosuncuk” lakaplı Mehmet Aydın’ın sağ kolu olduğu belirtilen Osman Naim Kaya’nın Uruguay’dan Türkiye’ye iadesi kabul edildi.

Hürriyet’te yer alan habere göre Kaya, Mart 2018’de Uruguay’da tutuklandı. Kara para aklama kabahatinden hüküm giydi. Kaya, mahkemeyle anlaşarak mal varlığının bir kısmını Uruguay eyaletine iade etti ve 4,5 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Türkiye’ye iade edilmedi. Çünkü Uruguay yasalarına göre cezasını orada çekmeden iade edilmesi mümkün değildi. Geçen Mart ayında bu süreç tamamlandığında Adalet Bakanlığı, Kaya’nın iadesi için tekrar başvurdu. Kaya’nın avukatları da bu uygulamaya itiraz etti. Bu itirazlar kabul edilmedi ve bakanlığın girişimleri sonucunda Uruguay, Kaya’nın iadesini kabul etti.

Türkiye’den ekipler, Kaya’yı almak için Uruguay’a gitti. Kaya, birkaç gün içinde tarifeli uçakla Türkiye’ye getirilecek.

Kaya, “kara para aklama, vergi kaçırma, suç örgütüne üye olma ve dolandırıcılık” suçlarından aranıyordu. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu