Ekonomi

New York borsası düşüşle kapandı

S&P 500 endeksi yüzde 0,16 düşüşle 4.124,08 puana, Nasdaq endeksi yüzde 0,35 düşüşle 12.284,74 puana geriledi. ABD’de borç limiti ikilemi yatırımcıların odağında olmaya devam ederken, borsalar beklentilerin altında gelen tüketici güveni verilerinin ardından haftanın son işlem gününü olumsuz bir seyirle kapattı.

Ülkede Michigan Üniversitesi tarafından ölçülen tüketici güven endeksi, Mayıs ayında aylık 5,8 puanlık düşüşle 57,7’ye gerileyerek son 6 ayın en düşük değerini aldı. Tüketicilerin uzun vadeli enflasyon beklentisi yüzde 3,2 ile 2011’den bu yana en yüksek seviye oldu.

ABD Başkanı Joe Biden’ın önümüzdeki hafta başında kongre liderleriyle yapacağı borç limiti toplantısının sonuçları yatırımcılar tarafından beklenirken, Beyaz Saray son günlerde bu kapsamda gerçekleştirilen görüşmelerin verimli geçtiğini bildirdi.

ABD Kongre Bütçe Ofisi (CBO), borç limitinin artırılmaması durumunda hükümetin Haziran ayının ilk iki haftasında borçlarını ödeyememe “önemli bir risk” taşıdığına dikkat çekti.

CBO’nun raporunda, “Hazinenin nakit ve acil durum önlemleri tükenmeden borç limiti yükseltilmedikçe veya askıya alınmadıkça, hükümet bazı faaliyetler için ödemeleri ertelemek, borç yükümlülüklerini yerine getirememek veya her ikisini birden yapmak zorunda kalacak.” terimler kullanıldı.

Chicago Fed Lideri Austan Goolsbee, ABD Merkez Bankası (Fed) yetkililerinin açıklamalarını takip ederken, enflasyonun halen yüksek ancak en azından düşüşte olduğunu belirtti.

Fed’in resesyon olmadan enflasyonu düşürmesini umduğunu söyleyen Goolsbee, ABD’nin ülkenin borç limiti konusunda borç tavanını yükseltmekten başka çaresi olmadığını savundu.

Biden ise Fed Başkan Yardımcılığına Philip Jefferson’ı, Fed Yönetim Kurulu üyeliğine Adriana Kugler’ı aday gösterdi.

gurgentepeajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu