Haber

Ukrayna, Batı Afrika ülkelerinde tahıl merkezleri kuracak

Ukrayna hükümeti, Senegal ve Nijerya gibi Batı Afrika ülkelerinde lojistiği kolaylaştırmak için tahıl merkezleri kuracağını duyurdu.

Nijerya’da yayınlanan The Will gazetesinin haberine göre Ukrayna’nın Tarım Politikası ve Gıda Bakanı Mykola Solskyi, Nijeryalı mevkidaşı ile Abuja’da yaptığı görüşmede Afrika’da tahıl merkezleri kurmaya hazır olduklarını belirtti.

Senegal’de tahıl merkezi kurma konusunda anlaştıklarını belirten Solskyi, Nijerya’nın bu konudaki istekliliğinden memnun olduklarını ifade etti.

Geliştirilecek merkezin Nijerya’ya kaliteli tahıl taşıyacağını belirten Solskyi, ülkedeki fiyatların bu gelişmeden olumlu etkileneceğini vurguladı.

Solskyi, “Ukrayna Devlet Başkanı bu fikri destekliyor ve Ukrayna bu merkezleri Batı Afrika’da iki veya üç limanda kurma niyetinde” dedi. dedim.

Bakan ayrıca önümüzdeki ay 25 bin ton tahılın Nijerya’ya ulaşacağını kaydetti.

Birleşmiş Milletler’e (BM) göre, Afrika’da 25 ülke her yıl buğday ithalatının üçte birinden fazlasını Rusya ve Ukrayna’dan yapıyor. İki ülke arasındaki savaş, Afrika ülkelerindeki gıda stokunu ve fiyatlarını doğrudan etkiliyor.

haber-halfeti.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu